I Danmark er vi langt fremme i forhold til affaldshåndtering, men for mange udviklingslande hersker der store udfordringer med de stigende mængder plastik, især engangsemballage, der bliver en større og større del af hverdagen. De lokale affaldsstrukturer er flere steder mangelfulde og ofte ikke til stede. Problemet med de enorme mængder af affald synes vanskelig at løse, og det er svært at undgå, at affaldet ender i gaderne, i byens floder og ud i havet.
Hør mere om, hvordan Ingeniører Uden Grænser arbejder for at opsamle, genbruge og afskaffe affald og skabe bæredygtige løsninger i lokalsamfund i Sierra Leone og Togo.
Ingeniører Uden Grænser er en fagteknisk dansk ngo med mere end 1.500 medlemmer og over 250 frivillige med tekniske kompetencer, der sammen med lokale partnere i det Globale Syd, bl.a. arbejder for at forbedre de sanitære systemer, skaffe adgang til rent vand, bæredygtig energi, klimatilpasning.
Ved dette arrangement vil nogle af IUGs frivillige dele ud af deres erfaringer med affald i udviklingslande og fortælle om, hvordan dansk knowhow kan bringes i spil og skabe bæredygtige, lokale løsninger. Undervejs vil der være en lille workshop (30 minutter), hvor deltagerne kan komme med bud på, hvordan konkrete udfordringer kan løses i projekterne og bidrage med deres fagligheder.
Program:
Torsdag d. 12. oktober 2023
Kl. 18:30 - 20:00
Sted: IDA Innovate, København V
Gratis
Tilmelding her
Arrangementet er arrangeret af IDA Miljø og Ingeniører Uden Grænser.
cirka 87% af befolkningen i Sierra Leone ikke har adgang til det nationale el-net? Derfor arbejder IUG for at etablere solcellesystemer i landsbyer.