Uddannelse er vigtig … også i krigstider!

Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund besøgte for nylig Admiral Makarov National University of Shipbuilding i Mykolaiv (NUoS). Med på besøget var rektorerne Jens Ringsmose og Per Michael Johansen fra henholdsvis Syddansk Universitet – University of Southern Denmark og Aalborg Universitet samt os fra Ingeniører Uden Grænser. 

Vi i IUG deltog som NUoS’ faste danske partner. Et samarbejde, vi er meget stolte af! Universitetet har nemlig en helt særlig betydning for os, da det fungerer som vores base, når vi udfører arbejde i området. Samtidig arbejder vi på at etablere et større og mere sikkert beskyttelsesrum for de studerende – med støtte fra A/S D/S Orients Fond. 

Uddannelse, vidensdeling og forskning er nok ikke det første, man forbinder med et land i krig, men det er vigtigt at holde fast i. For det handler om at holde fast i ønsket om en bedre fremtid. Og ikke mindst at lægge grundlaget for den.

Derfor er det så fantastisk at se et styrket dansk-ukrainsk universitetssamarbejde! 

WHAT’S HAPPENING

LATEST NEWS

UNOPS og Ingeniører Uden Grænser indgår ny partnerskabsaftale

Ny dokumentarfilm om Ingeniører Uden Grænser i Ukraine: “Who Should Save The World If Not Engineers?”

Unik mulighed for studerende: skal du være med?

“Der var en stemning af eufori på de første møder – af, at vi havde startet noget stort”

Vær med til at nominere Årets Frivillig

Har du husket at tilmelde dig jubilæum?