På gårsdagens medlemsmøde i København blev der talt om vand i lange baner, og erfaringer blev delt på tværs af projekter. Det er altid en glæde at se, hvordan læring, sparring og faglige perspektiver kan komme konkrete projekter til gavn.
Lena Ali fortalte om brugen af SCALGO-modellering til analyse af oversvømmelsesrisiko i forbindelse med vores projekt om at bygge boliger til studerende med handicap i Sierra Leone.
Ole Ekstrand delte erfaringer og udfordringer med spildevandshåndtering i samme projekt.
Francesca Ravaioli fra 100% for Børnene præsenterede WASH Maintenance Toolkit for Sustainable Systems, som kan findes her.
Claus Jørgensen fortalte om WHO’s anbefalede tilgang til Sanitation Safety Planning.
Tusind tak til alle oplægsholdere og deltagere for en inspirerende aften med stærk videndeling på tværs.
Vil du gerne modtage materialet fra mødet, eller være med til at forme næste medlemsmøde? Så skriv til Maria Lind Mesterton på mlm@iug.dk.





