I dag lever 4,5 milliarder mennesker uden sikker sanitet, og 892 millioner mennesker går stadig på toilettet i det fri.
Virkningen af udsættelse for afføring i denne skala har en ødelæggende indvirkning på folkesundheden, levevilkår, ernæring, uddannelsen og den økonomiske produktivitet i hele verden. Verdensmål 6 sigter mod at sikre, at alle har et sikkert toilet, og at ingen går på toilettet i det fri inden 2030.
Kom og hør præsentationer om situationen lige nu fra en international organisation, fra universiteter, konsulenter og NGO'er om deres aktiviteter i forbindelse med sanitet i udviklingslande. I paneldiskussionen til sidst vil vi diskutere fordele og ulemper ved nuværende aktiviteter med henblik på at accelerere forbedringer.
Arrangementet bliver afholdt på engelsk.
Tid: Mandag den 19. november kl 17:30 - ca kl. 20 (registrering åbner kl 17)
Sted: Lokale S9, Mødecentret bygning 101, DTU Campus Lyngby, Anker Engelundsvej, 2800 Kgs. Lyngby
Tilmeld dig (begrænsede pladser)
Program:
Katrine Nielsen, Water DTU & Bo N Jacobsen, EWB-DK.
cases from different developing countries, technical, economical, and cultural barriers and solutions
Peter Kjær Mackie Jensen, Copenhagen University - Public Health
Erik Thorbjørn Nørremark, EWB-DK
BREAK (with sandwich)
Troels Kolster, NIRAS
Alessio Boldrin, Water DTU
Perspectives for transfer of concept to other freshwater limited coastal cities
Berit Godskesen, Water DTU
på folkeskolen Marmo Primary School i Tanzania bruger børnene hver dag to timer på at hente vand? Derfor har IUG bygget et tank til opsamling af regnvand og er nu ved at koble skolen til den offentlige vandforsyning